fbpx

PRESSITEADE: Eestis tähistatakse esimest korda korduskasutus­päeva

Korduskasutuspäev on ülemaailmne teadlikkuse tõstmise päev, mille eesmärgiks on propageerida korduskasutuse eelistamist ning ühekordse plasti kasutamise vähendamist. Korduskasutamine on ringmajanduse üks aluspõhimõtteid, mis tagab asjade võimalikult pika eluaea ja eesmärgipärase kasutamise. Ei ole ju mõistlik, et materjal, mis püsib looduses 300 aastat, on oma parimas kvaliteedis kasutuses vaid ühe korra. Ainuüksi Eestis tekib aastas üle saja miljoni ühekordseks kasutamiseks mõeldud topsi ja toidukarbi jookide ja toidu kaasamüügist. Rõõmustav on aga, et valmisolek muutusteks kõrge. 92% eestlastest nõustub, et tooted peaks olema disainitud korduskasutatavaks (Eurobarameeter).

Kampaania sai alguse Suurbritanniast ja oli algselt suunatud kraanivee joomise propageerimisele (Refill Day). Refill Day sai aga niivõrd sooja vastuvõtu, et sellest arenes välja ülemaailmne kampaania, mis keskendub lisaks pudelivee tarbimise vähendamisele ka muudele korduskasutuslahendustele. 

3 viisi kuidas korduskasutada

  1. VÄLDI ÜHEKORDSE PAKENDI OSTMIST. Näiteks joo kraanivett ja osta kohvi/lõuna oma topsi või karpi. 
  2. HÄÄLETA OMA RAHAKOTIGA. Eelista tooteid, mille pakendid on tagastatavad või mis on taastäidetavad. 
  3. PARANDA OMA ASJU JA UUSKASUTA. Osta uuendatud, parandatud, teise ringi tooteid või vali ostes kauakestvaid asju. Näiteks kuhuviia.ee lehelt saab otsida parandustöökodasid. 

Eestis tähistame korduskasutuspäeva alles esimest aastat, kuid juba on palju kodumaiseid ettevõtteid, kelle näitel korduskasutuslahendusi tutvustada ja levitada. Näiteks Nurme Natural Skincare, Tilk.bio kosmeetika, RingKarp, Paranduskelder, Joo kraanivett! (Tallinna Vesi) ja Eesti Pandipakend. Viimane avab just ülemaailmsel korduskasutuspäeval Baltikumi suurima korduskasutatavate panditopside ja -nõude pesu- ja rendikeskuse. Uue koha avab korduskasutuspäeva puhul ka Nurme Natural Skincare esindussalongi näol, kus on olemas ka refill jaam ja zero-waste lett. See tähendab, et kohapealt saab osta kõiki seepe pakendivabalt ning lisaks saab enda anumasse osta šampoone, dušigeele ja kätepesuseepe. Teised eelnimetatud ettevõtted on korduskasutuspäeva puhul teinud üleskutseid sotsiaalmeedias.

Korduskasutus aitab säästa loodusressursse, mis muidu kuluks uute asjade tootmisele ning hoiab tervist, vältides toksiliste kemikaalide sattumist organismi (ebameeldiv kõrvamõju näiteks mõningate plastikute puhul). Aga lisaks vähendab korduskasutus ka prügireostust, säästab maksumaksja raha, mis kulub jäätmekäitluse korraldamisele ning loob uusi töökohti. Näiteks parandustegevus ainuüksi loob 200 korda niipalju töökohti kui jäätmete ladestamine ja põletamine. Kuna korduskasutussüsteemid on levimas kõikjal üle maailma ja vajavad tihti tehnoloogilisi innovatsioone, on see ka valdkond, kus Eesti insenerid ja ettevõtjad saavad oma lahendustega silma paista (nt Cuploop).

Lisaks eelnevale on korduskasutuspäev suunatud ka kohaliku ja üle-Euroopalise poliitilise tahte nügimisele. Korduskasutamise võimaluste edendamisele saavad üksikisikud, ettevõtted ja kohalikud omavalitsused anda oma allkirja lehel www.wechoosereuse.org, et julgustada poliitikuid kujundama selliseid regulatsioone, mis seavad korduskasutuse jäätmetekkest olulisemale kohale. Eestis on kohalikest omavalitsustest oma toetust korduskasutusele väljendanud juba Saaremaa vald, Türi vald. Lääne-Harju vald ja Tallinna linn.

Lisainfo:

Kadi Kenk
Teeme Ära Sihtasutus
kadi@letsdoitfoundation.org
+372 58329472

Liitu uudiskirjaga

Liitu meie kord kvartalis ilmuva ingliskeelse uudiskirjaga.