Montenegro esimene Zero Waste hotell tuleb Eestisse kogemusi jagama
Kuigi keskkonnahoid on Montenegros alles lapsekingades ja vastumeelsus suurem kui Eestis, on hotell Chedi Luštica Bay juba astunud olulisi samme keskkonnamõju vähendamiseks, näiteks toidujäätmete annetamise ja veepudelite steriliseerimisega. Oktoobris tulevad nad Eestisse meie Zero Waste konverentsile oma õppetunde jagama.
Montenegro on viimastel aastatel ka eestlaste poolt avastatud puhkusesihtkoht. Hotell Chedi Luštica Bay asub imekaunil Montenegro rannikul, Tivatist 16 kilomeetri kaugusel. Hotellis on 111 luksuslikku tuba, kaks suurepärast restorani, baarid, erarand ja basseinid. Lisaks parimatele puhkamisvõimalustele on hotellil aga hoopis suurem missioon: panustada keskkonnahoidu, seeläbi viia hotelli jätkusuutlikkuse hinnang järgmisele tasemele ning saada esimeseks Zero Waste hotelliks Montenegors!
Milica Jankovic, hotelli jätkusuutlikkuse juht jagab meiega, milleks seda kõike vaja on; kuidas hoida loodust tegemata sealjuures järelandmisi klientide ootustes ning mida saavad Eesti hotellid siit üle võtta.
Mis motiveeris Chedi Luštica Bay hotelli juhtkonda astuma suuri samme Zero Waste teekonnal?
Alustasin poolteist aastat tagasi veebi teel õpinguid jätkusuutlikkuse valdkonnas. Mõistes kiireloomuliste sammude vajalikkust, otsustasime koos hotelli juhiga alustada liikumist kolme jätkusuutlikkuse valdkonna jaoks olulise sertifikaadi (Zero Waste ettevõtte sertifikaat, Earth Check, ja Green Key sertifikaat) omandamise suunas.
Hoolimata sellest, et jätkusuutlikkuse kohta kasutatud terminid tundusid Montenegros ennekuulmatud, kasutas hotell tegelikult juba pikemat aega sarnaseid traditsioonilisi põhimõtteid. Püüame õppida teiste riikide parimatest praktikatest ning seeläbi panustada oma kodumaasse, Montenegrosse.
Kuidas on külalised ja koostööpartnerid hotelli Zero Waste poliitika vastu võtnud?
Liiga vara on teha suuri järeldusi. Inimesed tulevad hotelli lõõgastuma. Mõned külalised on keskkonnateadlikud, samas kui teised soovivad muretut puhkust. Seega oluline on leida tasakaal – tahame tekitada külalistes tunde, et nad on osa meie Zero Waste teekonnast, ilma et nad neid aga tegevuste ja infoga üle koormaks.
Siiski märkame, et inimesed soovivad ööbida majutusasutustes, mis on jätkusuutlikud ning keskkonnateadlikud. Meie müügiosakond on näinud tänu jätkusuutlikkuse tagamise püüdlustele broneeringute kasvu USA, Ühendkuningriigi ja Euroopa broneerimisplatvormidel. Nendest piirkondadest pärit külalised hoolivad keskkonnasõbralikust peatumisest.
Kas usute, et eeskuju on nakkav ning ka teised Montenegro ettevõtted asuvad sarnaseid samme astuma?
Meie jõupingutused ei seisne ainult meis, vaid ka selles, et inspireerida teisi piirkonna hotelle samale teekonnale asuma. Meie eesmärk on olla esimene doominokivi, mis kukub ja viib seeläbi riiklikult suurte muutusteni. Oluline roll on meie turundusmeeskonnal, mis edendab ning kommunikeerib meie algatusi, et olla eeskujuks ja teejuhiks. Oleme valmis aitama kõiki piirkonnas elavaid inimesi, kes on sellest teemast huvitatud, pakkudes tuge ja juhiseid, et aidata neil teha esimene samm. Meie eesmärk on olla jätkusuutlikkuse majakas ja aidata kaasa meie kogukonna arengule. Mõistame, et ainult koostööd tehes saame riigi otsustajatele suuremat mõju avaldada.
Millist nõu annaksite teistele hotellidele, kes soovivad samuti alustada oma Zero Waste teekonda?
Õige aeg alustamiseks oli eile, seega stardi kohe! Viimaste trendide ja uuendustega kaasas käimine on ülioluline. Tasub vaadata ka tagasi, kuidas me toimetasime kui maailmas oli ressursse vähem? Säilitamine ja korduskasutamine oli sel ajal standard. Meie saame palju inspiratsiooni sellest, kuidas toimetati ajal, mil me ei uppunud veel asjadesse.
Kuula lähemalt hotell Chedi Luštica Bay kogemuslugu Elavas Raamatukogus 3. oktoobril Tartus toimuval III Eesti Zero Waste konverentsil. Teiste Elavas Raamatukogus esindatud organisatsioonidega saad tutvuda siin. Konverentsi pääsme saad soetada SIIT.
« Eelmine postitus
Kuidas muutuda ringmajandavaks, kui me ei mõõda kõige olulisemat?